Стрибки напруги в мережі стають причиною поломки багатьох складних побутових приладів. Пральні машини, холодильники, телевізори, комп'ютери та багато іншого виготовляється в більшості своїй, на жаль, не в Росії. Імпортні прилади не пристосовані до суворої російській енергетиці і розраховані на роботу при короткочасному стрибку напруги 220В +10% (198-242В). Наші вироби мають більший діапазон відхилень до 15% (187 - 253В). Однак, чутлива техніка, що має в своєму пристрої електронні блоки живлення, згорає і при короткочасних скачках напруги. Чому ж напруга в мережі скаче?
Першою причиною стрибка напруги є як не дивно ми самі. Сьогодні вбудована техніка, техніка для побутових потреб споживає достатню потужність, при одночасному включенні якої навантаження на мережу збільшується, напруга падає. Зворотній стрибок відбувається при одночасному відключенні приладів з мережі.
Іншою причиною стрибка напруги, тепер уже вгору, є обрив мережевого проводу. Найчастіше нейтрального. При поганому контакті або механічних пошкодженнях провід отгорает. І тоді вся мережа буде знаходиться під підвищеним напругою до 380 В. Таке ж трапляється і при грозових розрядах, або при падінні дерев на лінію електропередач.
У сільській місцевості причиною підвищеної напруги може стати блискавка. Навіть якщо вона не потрапить в електропровід, вона може індукувати високу напругу.
Звичайно, захист від стрибків напруги свого дому й побутової техніки - це головне завдання кожного дбайливого господаря. Найпоширенішими приладами для захисту від стрибків напруги сьогодні є стабілізатори напруги і джерела безперебійного живлення.
Джерела безперебійного живлення застосовуються там, де неприпустимо відключення електроенергії. Такі прилади застосовуються в лікарнях, у великих комп'ютерних центрах, аеропортах і т.д. Вони не тільки захищають від стрибків напруги, але і переходять в режим чергового живлення при відключенні електрики.
Стабілізатори напруги регулюють напруга, що подається до побутових приладів. За типом стабілізатори бувають електромеханічні, електромагнітні та релейні. У Росії найбільше поширення отримали релейні стабілізатори. Вони мають найбільшу швидкість стабілізації напруги, відрізняються невеликими габаритами, низькою собівартістю, безшумністю, довговічністю.